PolskaPanels

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne
dla domu, rolnictwa i biznesu

Fotowoltaika dla domu

W ciągu ostatniej dekady fotowoltaika dla domu mocno zyskała na popularności. Polacy coraz częściej wybierają to rozwiązanie nie tylko z powodu zachęt rządu, ale także ze względu na spadające ceny tej technologii. To właśnie dlatego popyt na fotowoltaikę rośnie z roku na rok - rozwiązanie to pozwala na duże oszczędności w domowym budżecie - to argument, który sprawia, że fotowoltaika staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna.

Bez systemu fotowoltaicznego musimy być gotowi na podwyżki cen prądu i jednoczesny spadek wartości nieruchomości. Decydując się na jego instalację ponosimy jedynie koszty stałe - nie musimy przejmować się wzrostem cen energii!

Szukasz zaufanego partnera, który pomoże Ci dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami i zamów całkowicie bezpłatną wizję lokalną. W Solar-Project płacisz jedynie za widoczny efekt naszej pracy!

Czym jest instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Zainstalowane na dachu lub na posesji panele fotowoltaiczne dla domu pozwalają na duże oszczędności, jeśli chodzi o koszty energii elektrycznej. Przekształcają one energię słoneczną na elektryczność - dzięki temu energia ta nadaje się do użytku domowego. Dzięki rozwiązaniu w postaci instalacji fotowoltaicznej możemy zauważyć znaczne różnice w kosztach energii elektrycznej - jeśli instalacja jest dobrana poprawnie, zostają jedynie koszty stałe.

Fotowoltaika dla domu zapewnia duże uzyski nawet przy niskim nasłonecznieniu. Sercem naszej domowej “elektrowni” jest mały, lecz niezwykle wydajny falownik, który odpowiada za zmianę prądu stałego na prąd zmienny. To właśnie do falownika podpięte są panele słoneczne - razem odpowiadają za konwersję energii słonecznej na energię elektryczną.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną? Ile paneli fotowoltaicznych

Typowa konfiguracja do użytku domowego mieści się w przedziale między 3,5 kWp a 5 kWp - jednak dokładna specyfikacja będzie zależeć od zapotrzebowania (obecnego, a także przyszłego) na energię elektryczną. W zależności od używanego systemu, średnio możesz potrzebować 4-6 metrów kwadratowych powierzchni dachu na jeden kWp.

Uśredniając, z reguły 1 kWp modułów słonecznych zainstalowanych na dachu od strony południowej, pod dobrym nachyleniem, jest w stanie skonwertować energię słoneczną na 800-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Ilość skonwertowanych przez panele kilowatogodzin energii elektrycznej mocno zależy od lokalizacji domu: oczywistą kwestią jest fakt, że dach skierowany ku południu będzie lepszy niż ten skierowany na północ. Średnio instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,5 kWp jest w stanie wygenerować rocznie 2100 do 3550 kWh energii elektrycznej - jest to uśrednione roczne zapotrzebowanie na elektryczność przeciętnego gospodarstwa domowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że - szczególnie w przypadku Polski - niestety, nie można polegać na fotowoltaice cały rok.

Fotowoltaika w domu a wydajność paneli fotowoltaicznych

Jak można się spodziewać, panele fotowoltaiczne do domu są najbardziej wydajne w okresie wiosenno - letnim, od kwietnia do września - właśnie wtedy generują najwięcej energii elektrycznej. Mimo tego, że w zimie fotowoltaika w domu dostarcza prąd, będzie to średnio 10% tego, co dostarczają w ciągu roku.

Żywotność modułów fotowoltaicznych trudno zdefiniować: po 25 latach będą miały one 80-92% mocy nominalnej. Nieodłączny falownik będzie w tym okresie do wymiany przynajmniej raz. Można podnieść jego żywotność i trwałość przez upewnienie się, że jest odpowiednio dobrany do naszej konfiguracji i maksymalizuje produkcję energii elektrycznej. Pomożemy dobrać Ci jak najlepszy falownik, dzięki któremu przez długie lata będziesz mógł cieszyć się niezakłóconą pracą systemu fotowoltaicznego w Twoim domu! Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się średnio w ciągu 5 do 8 lat.

Gdzie można zainstalować fotowoltaikę dla domu?

Wiele osób zniechęca się do instalacji fotowoltaicznej w swoim domu ze względu na to, że dach budynku nie jest usytuowany w stronę południową. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrana i określona instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić dużą część zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego - nawet w przypadku konfiguracji na wschód lub zachód.

Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o kąt spadku dachu: choć największa ilość natężenia promieniowania trafia na powierzchnię paneli pod kątem 30 do 40 stopni, wystarczająco dobrze pracują także, kiedy są umieszczone pod innym kątem.

Dodatkowa ważna kwestia: to, że mieszkasz na obszarze, który często jest zachmurzony nie oznacza, że nie możesz postawić na rozwiązanie w postaci fotowoltaiki! Pełne nasłonecznienie jest istotne, jednak nie przeważające. Panele słoneczne dla domu są w stanie generować dużą ilość energii elektrycznej z rozproszonego światła słonecznego, jednak w pochmurne dni mogą generować zaledwie 10% energii. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na potencjalne źródła cienia, takie jak drzewa, kominy czy pobliskie budynki.

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder

Fotowoltaika dla domu, dzięki programowi “Mój Prąd”

Rządowy program „Mój Prąd” to program, który wspiera montaż instalacji fotowoltaicznych. Beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, które zdecydują się na montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kWp. Dopłata wynosi 5000 zł. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia 2019 r. osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego mogą odliczyć wydatki poniesione na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz termomodernizację budynku. Mamy również ciekawą propozycję kredytowania z banku BNP Paribas. Kredyt inwestycyjny Zielona Energia to atrakcyjne oprocentowanie – 3,6% na okres 5 lat, oraz 4,2% na okres 10 lat. Kwota kredytowania do 60000 zł.

Panele dla domu Solar Edge - czym one są?

Instalacje fotowoltaiczne oparte na tradycyjnym falowniku posiadają jedną zasadniczą wadę: panele są ze sobą połączone, tworząc łańcuch, a to z kolei sprawia, że najsłabszy moduł w łańcuchu staje się jednocześnie najsłabszym ogniwem, które ogranicza ilość energii generowanej przez inne panele.

W systemie PoslkaPanels każdy panel słoneczny jest osobną i niezależną jednostką, która nie rzutuje na moc produkcyjną innych paneli. Co więcej, instalacja w systemie PolskaPanels pozwala na to, aby panele umieszczone były pod różnym kątem.

Fotowoltaika do domu - jak działa w praktyce?

Godzina 7:00

Instalacja fotowoltaiczna zaczyna działać już o wschodzie słońca. W pierwszych godzinach dnia generuje energię elektryczną niezbędną np. do porannej kąpieli czy przygotowania kawy.

Godzina 12:00

Najwięcej energii elektrycznej instalacja generuje w ciągu dnia. To właśnie teraz fotowoltaika dla domu działa najsprawniej. Co więcej: w ciągu dnia produkowane są nadwyżki energii, które możesz spożytkować kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Godzina 18:00

Po zachodzie słońca panele fotowoltaiczne przestają generować energię. W godzinach wieczornych i nocnych korzystasz z nadwyżek elektryczności, które instalacja wyprodukowała w ciągu dnia.

Kontakty 

Telefon

+48 656 943 234

Adres

Ebenhaëzerstraat 30A, 3083 RN Rotterdam

Godziny pracy

9:00 - 18:00